Cała prawda o używkach

Papierosy

Papierosy i inne wyroby tytoniowe produkowane są, jak sama nazwa wskazuje, z tytoniu, który jest rośliną zawierającą w sobie nikotynę. Trafia ona do naszych płuc wraz z dymem z palonego papierosa, następnie przenika do krwi, a z nią dociera do mózgu, gdzie pobudza produkcję tzw. hormonów szczęścia, jak dopamina i seratonina. To właśnie uczucie przyjemności wywołane przez te hormony sprawia, że papierosy uzależniają, gdyż nasz mózg domaga się większej ilości nikotyny.

Nikotyna jest szkodliwa już sama w sobie – powoduje zwężanie naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko zawału serca, ma niekorzystny wpływ na nasz wzrok i skórę. Według badań, palacze żyją średnio aż o 10 lat krócej niż niepalący! W dodatku dym tytoniowy zawiera w sobie tysiące innych szkodliwych substancji, z których ponad 70 jest rakotwórczych, przez co aż 90% przypadków raka płuc spowodowanych jest właśnie paleniem papierosów.

Szkodliwe dla zdrowia są również papierosy elektroniczne, które pomimo, że nie mają aż tak przykrego zapachu jak palony tytoń, to nadal zawierają nikotynę i inne niezdrowe substancje.

Alkohol

Alkohol uzyskiwany jest w procesie fermentacji, a następnie najczęściej destylowany, przez co w napoju można uzyskać jego wyższe stężenie. Nadużywanie alkoholu, szczególnie w młodym wieku, ma niekorzystny wpływ na niemal cały nasz organizm: układ nerwowy, trawienny, hormonalny, krążenia czy nerwowy. Prowadzi to między innymi do raka, chorób narządów wewnętrznych (np. marskość wątroby), uszkodzeń mózgu i chorób psychicznych.

Alkoholizm, czyli uzależnienie od alkoholu, jest chorobą, która objawia się brakiem możliwości kontrolowania ilości wypijanego alkoholu, problemami w kontaktach z otoczeniem (jak choćby z rodziną), zaniedbywaniem obowiązków przez picie, czy zwiększeniem tolerancji na alkohol, co oznacza, że uzależniony musi wypijać coraz więcej, aby uzyskać podobny stan upojenia.

Nadużywanie alkoholu jest przyczyną (i po części skutkiem) wielu problemów społecznych. Jego używanie związane jest silnie z przemocą w rodzinie i przestępczością w ogóle – większość zabójstw, gwałtów czy rozbojów w Polsce, popełniana jest właśnie pod wpływem alkoholu. Znaczna liczba przypadków utraty przez rodziców prawa do opieki nad dziećmi jest spowodowana alkoholizmem.

Marihuana i haszysz

Marihuana to wysuszone kwiaty konopi, na których znajduje się żywica, zawierająca w sobie substancje psychoaktywne. Jest ich kilkadziesiąt, jednak tę najbardziej znaną i aktywną w organizmie jest tetrahydrokannabinol – w skrócie THC. Haszysz to z kolei sama żywica z konopii, która została mechanicznie oddzielona od kwiatów, jednak wszystkie substancje odurzające pozostają w tym przypadku te same, co przy marihuanie.

Marihuana i haszysz są najczęściej zażywane poprzez palenie ich z fifki bądź skrętów zmieszanych z tytoniem. Wciągany do płuc dym zawiera w sobie substancje smoliste, które niekorzystnie wpływają na nasz układ oddechowy. Używanie przetworów konopi źle wpływa również na zdrowie psychiczne, może spowodować spadek motywacji, pogorszyć wyniki w nauce, a w najpoważniejszych przypadkach wywołać nawet psychozy czy stany lękowe.

Od kilku lat w Polsce wzrasta używanie syntetycznych kannabinoidów, które są rodzajem „dopalaczy” i na rynku występują pod nazwami takimi jak „Spice” czy „Mocarz”. Są one znacznie niebezpieczniejsze od marihuany i haszyszu, a ich zażywanie może zakończyć się nawet śmiercią.

Stymulanty – amfetamina, kokaina, mefedron

Narkotyki z tej grupy produkowane są w nielegalnych laboratoriach, poprzez proces syntezy. Zażywa się je zazwyczaj donosowo, bądź poprzez połknięcie. O ile różnią się od siebie działaniem, to szkody zdrowotne przez nie powodowane są podobne. Zaliczają się do nich choroby układu krążenia i pokarmowego, problemy psychiczne (paranoje, psychozy), zaburzenia snu i odżywania.

Środki te bardzo często są zanieczyszczone innymi substancjami chemicznymi, które mieszają z nimi dilerzy narkotykowi dla zwiększenia swoich zysków, poprzez zwiększenie ilości „towaru”, który mają na sprzedaż. Do zanieczyszczeń używa się różnych substancji, począwszy od takich, które same w sobie są niegroźne (np. witamina C), po środki używane do odrobaczania zwierząt. Z powodu zanieczyszczenia stymulantów ich używanie wiąże się z dużym ryzykiem przedawkowania, poniewać nigdy nie wiadomo na 100% ile „substancji czynnej” znajduje się w danej działce. Stymulanty są narkotykami bardzo silnie uzależniającymi.

Psychodeliki

W tej grupie mieszczą się setki różnych substancji, o bardzo różnym działaniu. Największym zagrożeniem przy używaniu psychodelików są problemy psychiczne, które mogą zostać wywołane negatywnymi, nieoczekiwanymi i trwającymi nawet kilkanaście godzin emocjami, które pojawiły się u nas przez zażycie narkotyku. Sytuację taką określa się w slangu jako „bad-tripa”. Wiele psychodelików ma również niekorzystny wpływ na nasze ciało. Dla przykładu ketamina powoduje problemy z układem moczowym, a w wyniku przedawkowania MDMA (zwanego potocznie „Emką” lub „Molly”) czy bromo-dragonfly (zwanego „ważką”) można nawet umrzeć.

Wypełnij nasz test i dowiedz się jakim typem melanżownika jesteś, na co powinieneś uważać i jak możesz ograniczyć szkody wynikające z używania substancji psychoaktywnych. www.melanz.tv

Tego wpisu nie można komentować