Centrum Nauki Kopernik = nauka + kultura + zabawa

kopernik

Centrum Nauki Kopernik jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Nauka i kultura razem? Jako jedność? Oczywiście! Właśnie dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych, samodzielnie eksperymentując, można będzie się o tym przekonać. Zmierzymy się tutaj nie tylko z dźwigniami, siłami spójności i tarciem, ale też fletniami, rzeźbami i talentem Mozarta, a nawet zjeżdżalnią, Uszatkiem i… pryszczami. To miejsce to królestwo eksperymentów i raj dla ciekawych świata.

Centrum Nauki Kopernik wyrosło z autentycznej społecznej potrzeby, wyrażanej przez setki tysięcy osób odwiedzających co roku Pikniki Naukowe Polskiego Radia BIS (dziś: Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik) oraz Festiwale Nauki. Inicjatywa środowiska naukowego, by w Warszawie stworzyć miejsce nowoczesnej promocji wiedzy, została podjęta przez władze.

W 2004 roku, działając ponad partyjnymi podziałami, porozumieli się: prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber oraz minister edukacji Krystyna Łybacka. W 2006 roku powołana została instytucja kultury Centrum Nauki Kopernik (w kolejnych latach inicjatywa ta była realizowana ponad partyjnymi podziałami, łącząc ludzi). W jej zespole i Radzie Programowej znaleźli się m.in. twórcy Pikniku Naukowego i Festiwalu Nauki.

Centrum Nauki Kopernik to ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach. Zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Nauka i sztuka razem. Testuj samodzielnie. Jakie są możliwości ludzkiego organizmu? Sprawdzaj. Czy wpływamy na otaczający świat? Poszukuj odpowiedzi. W otwieranym w tym roku module A Centrum, na 3,8 tys. m2 znajdzie się 360 interaktywnych eksponatów pogrupowanych w galeriach tematycznych. Będą to: Korzenie cywilizacji, Galeria dla najmłodszych Bzzz!, Strefa  światła, Człowiek i środowisko oraz Świat w ruchu.

W pierwszej połowie 2011 roku otwarte zostaną: galeria: Re: generacja, laboratoria (fizyczne, chemiczne, biologiczne, robotyczne) oraz planetarium, Park Odkrywców z dziełami sztuki i interaktywnymi eksponatami do eksperymentów pod gołym niebem oraz ogród na dachu.

Eksponaty w  galeriach Centrum są interaktywne, większość ma charakter interdyscyplinarny. Każdy eksponat został zaopatrzony w krótkie objaśnienia, również w języku angielskim.

Więcej informacji znajdziecie na stronie  www.kopernik.org.pl

Tego wpisu nie można komentować