Ekologiczne wycieczki

Uczniowie i nauczyciele z całego kraju mogą już odwiedzać nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej w Gołuchowie (Wielkopolska), które znajduje się w odrestaurowanej dziewiętnastowiecznej podworskiej oborze książąt Czartoryskich.

Centrum Edukacji Ekologicznej jest przeznaczone głównie dla młodzieży szkolnej i nauczycieli przedmiotów przyrodniczych oraz uczestników programu „Leśne Kompleksy Promocyjne”. Dysponuje nowoczesnym sprzętem komputerowym oraz audiowizualnym.

Odrestaurowanie zdewastowanej po wojnie obory kosztowało ponad 2,5 mln zł. Centrum zajmuje powierzchnię ponad 800 m kw. Znajdują się w nim dwie duże sale – edukacyjna i konferencyjna. Wygospodarowano także ponad 40 miejsc noclegowych. Adaptację starej obory sfinansowały Lasy Państwowe (1,5 mln zł) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (około 1 mln zł).

Na ukończeniu jest remont ostatniego już zabytkowego obiektu Ośrodka Kultury Leśnej – tzw. starego dworku z XIX wieku, w którym mieszkał zarządca majątku Czartoryskich. Na powierzchni 300 m kw ulokowane zostaną pracownie plastyczne i malarskie.

Pierwszym z trzech odrestaurowanych obiektów gospodarczych położonych na terenie OKL była powozownia, którą oddano do użytku osiem lat temu. Organizowane są tutaj przede wszystkim wystawy, seminaria, recitale i koncerty.

OKL posiada jedyne w kraju Muzeum Leśnictwa i jeden z największych parków dendrologicznych w Europie (156 ha powierzchni). Jego perłą jest należący do poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego XVI-wieczny zamek Czartoryskich.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

Tego wpisu nie można komentować