Gap year, czyli długie wakacje po maturze.

Rok przerwy między maturą a studiami to na razie rzadkie w Polsce zjawisko. Za granicą cieszy się dużą popularnością. Idea ‚gap year’ narodziła się po drugiej wojnie światowej, kiedy podróże młodych i wymiana kulturowa były tematem dyskusji między rządami jako pożyteczne narzędzie do budowania globalnego porozumienia. Jej celem było uniknięcie światowych konfliktów w przyszłości. Pierwsze ‚gap years’ zaczęły się w Wielkiej Brytanii w latach 60. 

Co trzeci student z Wielkiej Brytanii wyjeżdża każdego roku na gap year przed pójściem na uniwersytet. Niewielu żałuje swojej decyzji. Niektórzy studenci spędzają czas na podróżowaniu, inni pracują, a wielu z nich udaje się połączyć te dwie rzeczy. Popularną opcją dla studentów gap year jest wolontariat.

Gap year jest na Zachodzie uważany za niezwykle wartościowe doświadczenie, oczywiście jeśli rok przerwy w nauce spędzi się aktywnie. Niektórzy planują swój gap year kilka miesięcy, a nawet lat wcześniej. Dla innych to po prostu spontanicza decyzja w przypadku odrzucenia ich aplikacji przez uniwersytet. Niezależnie od przyczyn, decyzja spędzenia roku na gap year może być korzystna.

Gap year daje możliwość zrobienia sobie przerwy w nauce i poświęcenia czasu na coś, czego nie moglibyście zrobić nigdy wcześniej w codziennym życiu. To niewątpliwie dodatkowy atut w czyimś CV, ukazuje bowiem niezależność i wysokie zdolności organizacyjne. Za największą wadę uważa się przerwę w nauce i obawy o obniżenie zdolności do intensywnej nauki, a także utratę znacznej ilości zdobytej wiedzy. Jest to jednak sprawa indywidualna i można tak sobie zorganizować czas, żeby z nauki zupełnie nie rezygnować.

Bez względu na nazwę, gap year nie musi trwać cały rok. Wiele firm związanych z gap year oferuje wyjazdy na 2-3 miesiące. Jeśli czujesz że rok to za długi czas na podróże, nie musisz rezygnować z zalet jakie oferuje podróżowanie. Dla wielu osób bardziej wykonalne jest spędzenie trzech miesięcy albo wakacji, czasem nawet tylko tygodnia lub dwóch! Wszystko zależy od budżetu i czasu jakim dysponujemy – dla każdego znajdzie się jakaś opcja.

Gap year to również okazja do niesienia pomocy innym. Każdy może spędzić sześć miesięcy na plaży, ale jeśli zdecydujemy się na wolontariat za oceanem, czeka nas również praca. Pomagając dzieciom, zwierzętom, czy ratując lasy równikowe jedna osoba może zrobić wielką różnicę.

Gap year to także poznawanie nowych kultur. Można nauczyć się nowego języka albo uczyć innych angielskiego. To przede wszystkim okazja do zdobycia nowych interesujących kontaktów i zawierania przyjaźni na całe życie.

Do niedawna przerwa w edukacji była w Polsce nie do pomyślenia. Tymczasem za granicą to nic nadzwyczajnego.

źródło: maturzysta.dlastudenta.pl

Tego wpisu nie można komentować