Jaką szkołę wybrać po gimnazjum?

Decyzja jaką szkołę wybrać po gimnazjum to być może pierwszy samodzielny wybór w życiu młodego człowieka. Już dziś musicie zastanowić się, jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać. W kolejnych miesiącach i tygodniach coraz więcej różnych spraw będzie zaprzątać Wasze głowy.

Zbliża się powoli końcowa klasyfikacja z różnych przedmiotów oraz egzamin gimnazjalny, od którego tak bardzo zależy, czy dostaniecie się do wymarzonej szkoły.


Jej wybór jest niesłychanie ważny. Decyduje o szansach studiowania, w jakiejś mierze przesądza też o wyborze kierunku studiów. To także wybór kontaktów towarzyskich na najbliższe lata, ale też przyjaźni często utrzymujących się potem przez całe życie. Dlatego warto go podejmować jak najwcześniej, po głębokim przeanalizowaniu wszystkich możliwości. I po wielu, wielu rozmowach.

Postanowiliśmy znaleźć dla Was jak najlepsze rady i wskazówki. Ale ten wybór należy tylko do was. Oby był trafny i sprawił, że Wasza przyszłość potoczy się w zgodzie z waszymi marzeniami!

Do wyboru macie:

  1. trzyletnie licea ogólnokształcące,
  2. trzyletnie licea profilowane (odpowiednik dawnych liceów zawodowych),
  3. czteroletnie technika,
  4. dwu-trzyletnie szkoły zawodowe.

Trzy pierwsze kończą się nową maturą.

Ogólniak nie taki sam

Uwaga! W obecnych ogólniakach nie ma już dawnych profili. Teraz wszędzie jest – po prostu – liceum ogólnokształcące, które w miarę swoich możliwości tworzy różne klasy specjalistyczne. Generalnie nauka w nich jest bardzo podobna. Diabeł, jak to zwykle bywa, tkwi w szczegółach.

Nie dokonujcie wyboru tylko po atrakcyjnej nazwie klasy. Dowiedzcie się, jakie przedmioty będą w niej nauczane według rozszerzonego programu, zanim zdecydujecie ubiegać się o miejsce w niej. Obecnie przy dużej swobodzie szkół w jednej klasa humanistyczna może mieć np. rozszerzony język polski i historię, a w drugiej tak samo nazwana klasa humanistyczna może kłaść duży nacisk na język polski i wiedzę o teatrze.

Kilka przykładów z warszawskich ogólniaków: klasa z rozszerzonym programem edukacji estetycznej (historia sztuki, edukacja teatralna, muzyczna i filmowa, j. angielski, j. rosyjski), klasa lingwistyczna (rozszerzony j. angielski i j. niemiecki), klasa integracji europejskiej i przedsiębiorczości (rozszerzony j. niemiecki, wiedza o społeczeństwie, geografia i podstawy przedsiębiorczości).

Po pierwsze, ogólniak!

Najlepiej wybrać liceum ogólnokształcące. Sami gimnazjaliści pokazali, że najbardziej chcą się uczyć właśnie w liceach ogólnokształcących.

Uwaga! Z ubiegłorocznych statystyk wynika, że ogólniaki wybrało aż 45 proc. absolwentów gimnazjów! Technika – 23 proc., licea profilowane – 17 proc., zaś zawodówki – zaledwie 15 proc.

Pamiętajcie również, że zmiana szkoły w wieku młodzieńczym nie powinna już być takim stresem jak dla ucznia podstawówki czy gimnazjum. Jeśli więc naprawdę źle wybraliście, czujecie się w szkole fatalnie, a nauka wam nie idzie, jeśli jesteście tego pewni i rozmawialiście o zmianie szkoły z nauczycielami i rodzicami, chyba powinniście to zrobić.

Dajcie z siebie wszystko! Powodzenia!

Tego wpisu nie można komentować