Kuratorska agitacja

Już od dłuższego czasu toczą się boje o zmiany w konstytucji dotyczące kwestii ochrony życia poczętego i całkowitego zakazu aborcji. W 2004 roku Sejm uchwalił Narodowy Dzień Życia (na wniosek PIS), który jest obchodzony 24 marca.

Właśnie wtedy Roman Giertych zaapelował o uczczenie tego dnia we wszystkich szkołach, a kuratorzy podchwycili pomysł. Mazowiecki kurator Tomasz Tyszko sugerował na stronie internetowej, by nauczyciele i uczniowie wzięli czynny udział w obchodach poprzez organizację wystaw, konkursu (na temat obrony życia im ks. Jerzego Popiełuszki) lub inscenizacji.

Z takimi działaniami nie zgadzają się dyrektorzy szkół, którzy uważają, że są to polityczne rozgrywki, w których szkoła, jako instytucja publiczna nie powinna brać udziału i powinna być apolityczna. Dodatkowe kontrowersje wzbudza niedawna publikacja Gazety Wyborczej, która opisuje jak MEN nakazał kilka dni temu sprawdzić, czy nauczyciele nie zmuszają uczniów do udziału w akcji Owsiaka. „Namawia się nas do organizowania dnia życia, a jednocześnie szuka w szkołach haków na WOŚP, która pomaga w ratowaniu życia” tak komentuje sprawę Cezary Urban – dyrektor XIII LO w Szczecinie.

Chociaż MEN wycofało się z tej akcji, nie ustaje w staraniach o zmiany w pakiecie zajęć z serii przygotowania do życia w rodzinie. W poniedziałek w Warszawie ponad 200 metodyków i nauczycieli wychowania do życia w rodzinie wzięło udział w konferencji „Ludzka seksualność w procesie wychowania. Rzeczywistość i wyzwania”.

Doradca min. Giertycha, Hanna Wójkowska, zwróciła się z apelem do nauczycieli od wychowania, by nie tylko zajmowali się przekazywaniem informacji, ale dawali świadectwo swoim postępowaniem.

„Jeśli ktoś ma do zaproponowania młodzieży tabletkę lub prezerwatywę, to zaprzecza edukacji, bo nie wierzy, że młody człowiek jest się w stanie rozwinąć i zdobyć wiedzę na temat swego człowieczeństwa” – mówiła Wójkowska.

Ciekawe, czy nauczyciele, którzy prowadzą takie zajęcia, już wkrótce będą musieli wypełniać ankietę z pytaniami typu: Czy uprawiałeś seks przedmałżeński i czy stosujesz nienaturalne metody antykoncepcji? I co jeśli, odpowiedź będzie brzmieć tak?

Źródło: Gazeta.pl

Tego wpisu nie można komentować