Próbne Matury z OPERONEM odbędą się w listopadzie 2010. Wczoraj uczniowie zmagali się z matematyką. A jak będą wyglądały kolejne dni? Sprawdź w harmonogramie poniżej:
19 lub 22 listopada – dostawa adresowanej imiennie na dyrektora, zapieczętowanej przesyłki z arkuszami :)
23 listopada – próbna matura z języka polskiego w zakresie podstawowym, godz. 9.00,
24 listopada – próbna matura z matematyki w zakresie podstawowym, godz. 9.00,
25 listopada – próbna matura z języków obcych w zakresie podstawowym lub rozszerzonym (język angielski, język niemiecki, język francuski, język rosyjski), godz. 9.00,
26 listopada – próbna matura w zakresie rozszerzonym z matematyki i języka polskiego oraz z przedmiotów dodatkowych (historii, WOS-u, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii) w zakresie podstawowym i rozszerzonym, godz. 9.00
Co dalej?
Dzień po każdym z egzaminów – opublikowanie odpowiedzi do testów na stronie www.probnamatura.pl oraz w Gazecie Wyborczej,
Pierwsza dekada stycznia – przekazanie szkołom raportów podsumowujących wyniki próbnej matury.
Termin składa wstępnej deklaracji maturalnej minął, ale jeśli nie jesteś pewny / pewna swojego wyboru, możesz jeszcze zmienić decyzję. Masz na to czas do 7 lutego 2011 r. Sprecyzuj dokładnie plany na przyszłość i wybierz kierunki studiów, jakie Cię interesują, a decyzja co zdawać, nie będzie taka trudna.
Najpopularniejsze przedmioty na maturze w ostatnich latach
W ubiegłym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej wybieranymi przedmiotami na maturze pisemnej są: WOS, geografia, historia i biologia. Obowiązkowo każdy maturzysta zdaje: język polski, matematykę i język obcy nowożytny.
Jak się przygotować do matury?
Najlepiej zacznij naukę już dzisiaj. Nie łudź się, że kilka zarwanych nocy, suplementy diety i hektolitry mocnej kawy pomogą Ci. Pamiętaj, że sukces to ciężka praca i w przypadku egzaminu dojrzałości rozplanuj mądrze wszystkie powtórki, aby nadrobić wszystkie zaległości i braki.
Jakie przedmioty wybrać?
Maturzysto pamiętaj, aby przemyśleć kwestię wyboru przedmiotów, które chcesz zdawać. Dobrze, jeśli wybierasz je pod kątem przyszłego kierunku studiów, ale jeśli nie jesteś prymusem z któregoś z nich, weź się do pracy. Jeśli wstępnie wybierasz jakiś kierunek i wiesz, że wymaga on zdawania przedmiotu na poziomie rozszerzonym, nie poddawaj się. Przyjmij wyzwanie i zacznij się uczyć. Pamiętaj, że organizowane są kursy przygotowawcze, a w szkołach odbywają się zajęcia dodatkowe. Pomóc mogą bardzo nauczyciele, którzy mają dostęp do pomocy naukowych oraz często organizują spotkania i kółka dla maturzystów. W dodatku bezpłatnie. Warto o tym pamiętać.
Psychologowie podkreślają, że zainteresowanie przedmiotem jest bardzo ważne. Ucząc się go, lepiej przyswajamy materiał, a im bardziej lubimy dany przedmiot, tym lepiej go chłoniemy. Więc jeśli wiemy, że jakiś przedmiot nie jest naszym konikiem, trzeba za naukę zabrać się wcześniej.
Dobra organizacja
Tego wpisu nie można komentować