Nie! DLA MENINGOKOKÓW

Około 20 proc. wszystkich zachorowań spowodowanych przez meningokoki grupy C dotyczy nastolatków – szczyt zachorowań notowany jest wśród młodych ludzi między 11 a 19 rokiem życia. Wiąże się to ze zmianami w organizmie związanymi z okresem dojrzewania, które obniżają odporność młodych osób na wszelkiego rodzaju zakażenia. Na tym etapie życia wzrasta też natężenie kontaktów z rówieśnikami w szkole, na dyskotekach czy podczas wspólnych wyjazdów, które sprzyjają zarażeniu.Warto zmienić zachowania

Zakażeniu sprzyjają przede wszystkim przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu, który skłania do szeptania na ucho, a także przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak koszary, internaty czy akademiki.

Warto wiedzieć, że bakterie przenoszą się drogą kropelkową i wszelkie przygodne pocałunki, picie z jednej butelki, używanie tych samych sztućców, palenie tego samego papierosa mogą im tylko ułatwić rozprzestrzenianie się!!!

Czynniki sprzyjające zachorowaniu:

 1. ogólne osłabienie organizmu, stres
 2. niedoleczone infekcje wirusowe
 3. nadmierny wysiłek fizyczny
 4. stosowanie wyniszczających diet
 5. genetyczna podatność na zakażenia
 6. brak śledziony
 7. choroby autoimmunologiczne oraz leczenie immunosupresyjne
 8. czynne lub bierne palenie papierosów.

Objawy ataku meningokoków przypominają zwykłe przeziębienie i grypę, co utrudnia diagnozę i wydłuża czas jej postawienia. Klasycznymi objawami są m.in.: bóle głowy, gorączka, senność, biegunka, drgawki, sztywność karku, nudności i wymioty. Typowa jest także wysypka, która nie blednie pod naciskiem. Może pojawić się na każdej części ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików, które w późniejszych stadiach choroby zlewają się w duże plamy.

Objawy nie muszą wystąpić w przedstawionej poniżej kolejności, a część z nich może nie pojawić się w ogóle:

 1. Drgawki
 2. Sztywność karku
 3. Wysypka wybroczynowa
 4. Wymioty
 5. Senność
 6. Biegunka
 7. Bóle mięśni i stawów
 8. Silny ból głowy
 9. Ogólne złe samopoczucie

Tego wpisu nie można komentować