Studenckie firmy w ataku

W akademickich ośrodkach przedsiębiorczości powstało już ponad 600 firm. Ponad 100 z nich osiągnęło sukces na rynku, a przyszłość 200 kolejnych dobrze się zapowiada. Akademickie inkubatory to recepta na główną bolączkę przedsiębiorczych studentów- brak funduszy.

W Polsce działa 100 akademickich ośrodków przedsiębiorczości, z pomocy których skorzystało już ponad 1000 osób. 21 z nich należy do sieci koordynowanej przez fundację Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Okres tzw. preinkubacji trwa maksymalnie dwa lata. W tym czasie młodzi przedsiębiorcy korzystają z gwarantowanej przez AIP pomocy. Studenci mają do dyspozycji wyposażone biura, korzystają z porad prawnopodatkowych, pomocy w prowadzeniu księgowości i w znalezieniu nowych klientów. A to wszystko za niewielką opłatą 200 zł miesięcznie. Resztę dofinansowuje Unia Europejska.

Nie wszystkie firmy zostają w inkubatorach przez pełne dwa lata. Część z nich musi zrezygnować, gdyż nie rokują powodzenia. Inne są już na tyle silne, że wychodzą wcześniej. Prognozy wskazują, że akademickie inkubatory będą się dopiero rozwijać. Będą częścią uniwersytetów III generacji, które oprócz edukacji i naukowych badań, mają promować przedsiębiorczość.

źródło: tvn24.pl

Tego wpisu nie można komentować