Studneci zarobili 36 mln $

Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie wygrali prestiżowy konkurs Marketplace, pokonując rywali z ponad stu biznesowych uczelni z całego świata. Ich wirtualna firma zarobiła 36 milionów dolarów.

Czwórka studentów, Paweł Hojda, Piotr Ochman, Mateusz Skowronek i Paweł Twardokęs, może o sobie mówić „rekiny” biznesu, przynajmniej tego wirtualnego. Marketplace to topowy konkurs w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej i Azji, który daje przepustkę do świata prawdziwych interesów.

Zasady konkursu są proste. Czteroosobowe drużyny przez dziewięć tygodni prowadzą swoją firmę. Liczą się zyski, rozwój firmy, zadowolenie klientów i pracowników. Branża jest dowolna.

Zadaniem naszych studentów było otworzenie fabryki produkującej komputery dla dużej korporacji. Na rozkręcenie biznesu inwestorzy dostali milion dolarów. Po dwóch miesiącach ich firma zarobiła na czysto 36 milionów dolarów i zdobyła 54% udziałów w rynku.

Strategiczną decyzją okazało się umiejscowienie fabryki w Brazylii, przez co zaoszczędzono nie tylko na kosztach utrzymania pracownika, ale także na transporcie. Po zbudowaniu fabryki, grupa musiała otworzyć placówki w czterech regionach świata i opracować kampanię reklamową. Jak widać ich działania okazały się strzałem w dziesiątkę.

Tytuł laureata jest na tyle prestiżowy, że daje realne szanse zatrudnienia w najlepszych firmach. Studenci są dopiero na trzecim roku, ale już teraz planują wyjazd do USA, aby w czasie wakacji rozejrzeć się za pracą.

Tego wpisu nie można komentować