Uczniowie walczą z agresją

„Dwójki” Giertycha działające w ramach programu „Zero tolerancji dla przemocy w szkole” skontrolowały gimnazja, szkoły podstawowe i średnie. Kto, po ich wizytacji zajmie się układaniem programu „Bezpieczna szkoła” i jego wdrażaniem? Same szkoły.

Kuratorium oświaty zadecydowało, że program naprawczy, który opracowało 6 Gimnazjum w Kielcach, ma być wzorem dla pozostałych szkół. Wizytacje „Dwójek” w woj. świętokrzyskim wykazały, że w co szóstym gimnazjum dochodzi do naruszania prawa.

Ewa Mirowska, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że szkoły które będą musiały wprowadzić program naprawczy znajdują się głównie w większych miastach, w których główny problem stanowią kwestie bezpieczeństwa,wulgarne słownictwo i palenie papierosów.

Po przeprowadzonej kontroli, szkoły mają 30 dni na przygotowanie planu naprawczego. Kurator uważa, że będzie im łatwiej bo istnieje już wzorzec opracowany w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 podczas spotkania zastępcy komendanta wojewódzkiego policji z uczniami.

Program opiera się na funkcjonowaniu grupy pomocy rówieśniczej i opracowaniu scenariuszy lekcji o przemocy. Na pomysł stworzenia grupy pomocy rówieśniczej wpadła jedna z uczennic. Składa się ona z 9 uczniów: 6 dziewczyn i 3 chłopców, wybieranych przez samą młodzież. Nie są to tylko osoby z wzorowym zachowaniem, ale wszyscy, którzy chcą pomóc. Każdy członek grupy ma identyfikator. Uczniowie sami pilnują porządku w klasach i na szkolnych korytarzach.

Program już przynosi efekty i okazuje się, że uczniowie mają duży wpływ na swoich rówieśników. Istnieją obawy, że członkowie grup będą uważani za donosicieli, jednak Małgorzata Świtalska, współautor projektu uważa, że uczniowie mają dosyć chamstwa i agresji i gdyby bali się szykan ze strony kolegów, to sami nie stworzyliby takiego planu.

Tego wpisu nie można komentować