Zła ocena: pała, kapa, bania, jedynka, ndst.

Każdy z nas na pewno dostał za coś jedynkę i bał się o niej powiedzieć rodzicom. To normalne, że zwykle w takiej sytuacji czujemy strach przed ich reakcją, ale możemy zrobić to tak, że obejdzie się bez niepotrzebnych wyrzutów, pogadanek i kar. Poniżej podajemy kilka skutecznych sposobów co robić kiedy dostaniemy pałę.

Rodzice mają różne obyczaje, jedni dadzą szlaban na kompa, inni na wychodzenie z domu, a jeszcze inni tylko się zdenerwują.

Pamiętaj! Nie bój się mówić o ocenie! Prawda zawsze jest lepsza niż kłamstwo!

Po pierwsze: nie smuć się!

Po wyjściu z klasy ze świadomością, że dostałyśmy jedynkę jesteśmy na pewno przygnębione i nie do życia. Nie można jednak przez cały dzień się tym martwić. Czasem potrzebna jest gorsza ocena, aby zmobilizowała nas do nauki. Na tym nie kończy się życie! Ono toczy się dalej, codziennie przytłacza nas wiele spraw i problemów, więc pomyśl co by to było gdyby każdy martwił się najmniejszą drobnostką.

Po drugie:  powiedz rodzicom o złej ocenie

Przyznanie się rodzicom do dostania jedynki nie jest wcale takie złe! Musimy tylko żałować i obiecać poprawę ;)

Kiedy i jak ich poinformować?

* nie mów im wcale! – to jednak nie jest dobry pomysł, radzę tego nie praktykować. Rodzic wróci z wywiadówki i będzie zły, że nie poinformowałaś go o złej ocenie wcześniej.

* powiedz dopiero, gdy się poprawisz – pomysł dobry, oczywiście tylko wtedy gdy szybko nie planuje się jakieś zebranie. Tym sposobem możesz się narazić, bo niespodziewanie mama porozmawia z nauczycielką na mieście i wszystko się wyda, a wtedy mogą nie uwierzyć w twoje chęci do poprawy.

* powiedz, gdy będą w dobrym humorze – gdy rodzice nie będą na nic zdenerwowani dla pewności opowiedz im kawał i dopiero powiedz o złej ocenie.

* powiedz od razu, nie zwlekając – przyznaj się jak najszybciej, oczywiście musisz bardzo tego żałować i wyznać chęć do poprawy.

* zwal wszystko na nauczyciela – mówiąc im o tym nie zapomnij wspomnieć iż to wszystko przez pana, że miał on złą punktację, a na dodatek Cię nie lubi.

* popłacz się – zmuś się na łzy i dopiero powiedz mamie o złej ocenie. Widząc twój smutek na pewno odpuści.

* poczekaj na dobrą ocenę – wtedy powiedz najpierw o złej ocenie, gdy zobaczysz, że robią się zdenerwowani szybko dodaj: ,,Ale dostałam też 5”

* udawaj, że nic o niej nie wiesz – gdy mama wróci z wywiadówki z pytaniem o ocenę, wtedy udaj niewiniątko i mów, że nic o tym nie wiedziałaś i że nauczyciel Cię nie poinformował.

* udobruchaj ich – kup czekoladki, posprzątaj dom, ugotuj obiad i dopiero powiedz o złej ocenie.

* napisz jej to sms – przed powrotem do domu wyślij do mamy sms z wiadomością o złej ocenie, gdy będziesz już na miejscu jej złość trochę minie.

Rodzice mają różne obyczaje, jedni dadzą wam szlaban na kompa, inni na wychodzenie z domu a jeszcze inni tylko się zdenerwują, ale odpuszczą kary.

Pamiętaj! Nie bój się mówić o ocenie! Prawda zawsze jest lepsza niż kłamstwo!

Tego wpisu nie można komentować