Zwierzak pilnie poszukiwany!

Ludzie żyli ze zwierzętami od zarania dziejów. Początkowo pomagały one w zdobywaniu pożywienia, dopiero z czasem stały się przyjaciółmi i nieodłącznymi towarzyszami człowieka. Dziś wiadomo, że posiadanie pupila sprawia, że jesteśmy zdrowsi.

Życie ze zwierzętami ułatwia kontakty społeczne, wyzwala emocje, których często nie umiemy okazać albo się ich wstydzimy i – jak ma to miejsce w przypadku posiadania psa – zwiększa fizyczną aktywność.

W niektórych rodzinach posiadanie zwierzęcia jest czymś oczywistym, w innych, rodzice dopiero na wskutek próśb i nalegań dzieci, dla świętego spokoju, decydują się przyjąć zwierzątko pod swój dach. Okazuje się, że to najlepsza rzecz, jaką mogą zrobić dla swoich pociech! Już w 1944 roku Jean-Claude Bossard – psychiatra, opublikował pracę, w której zawarł tezę, że zwierzę może wpłynąć na wzrost samooceny u dziecka, a także rozwinąć u niego zdolności komunikacyjne i empatii.

Dwadzieścia lat później, amerykański psychiatra dziecięcy stworzył termin pet therapy, który oznacza terapeutyczne oddziaływanie małych zwierząt domowych. Także z badań przeprowadzonych przez niemieckich autorów Webera i Schwarzkopf wynika, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na właściciela. Nie ma znaczenia, czy w naszym domu zamieszka chomik, kot, papużka, pies czy wąż w terrarium. Właściciele zwierząt podkreślają, że kontakt z nimi dostarcza wiele radości, sprawia, że czują się odpowiedzialni.

Ci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez zwierząt podkreślają, że życie z nimi ułatwia kontakty społeczne, wyzwala emocje, których często nie umiemy okazać albo się ich wstydzimy i – jak ma to miejsce w przypadku posiadania psa – zwiększa fizyczną aktywność. Dobroczynne działanie zwierząt ma miejsce również, kiedy doświadczamy sytuacji stresowej. Obecność zwierzątka obniża nasze ciśnienie krwi, poziom stresu i zmniejsza poczucie samotności. Możemy uczyć się od nich wierności, cierpliwości, przyjacielskiego nastawienia, wzajemnego okazywania sobie współczucia, ale przede wszystkim bezwarunkowej miłości. Zwierzę w domu to skarb, więc może i Ty przygarniesz kropka :)

Więcej informacji na stronie: www.edukacja.gazeta.pl

Tego wpisu nie można komentować