Dokarmiajmy ptaki!

Opinie wciąż są podzielone – dokarmiać ptaki zimą czy nie? Otóż wiele zależy od tego, jaka jest zima. Jednak jeśli dokarmiać, to mądrze, gdyż nieprzemyślane działania często mogą okazać się dla nich zgubne. Pokarm, którym je dokarmiamy powinien więc być jak najbardziej zbliżony do tego, co znajdują w naturze.

WAŻNE! Jeśli już zdecydujemy się na dokarmianie ptaków we własnym zakresie, musimy być w tym konsekwentni!

A więc odpadaja resztki z naszych kuchni, pokarmy solone, wędzone i przyprawione. Nasi skrzydlaci przyjaciele będą wdzięczni za ziarna prosa, niełuskanego słonecznika, siemie, owies, pszenicę czy orzechy. Taki pokarm ptaki znajdują na łąkach i drzewach. Sikory i dzięcioły uwielbiaja słonine.

WAŻNE! Jeśli już zdecydujemy sie na dokarmianie ptaków we własnym zakresie, musimy być konsekwentni. Raz rozpoczęte działania trzeba kontynuować przez całą zimę. Musimy także zadbac o to, by regularnie czyścić karmnik – pozostawienie nieczystości sprzyja rozwojowi chorób wśród ptactwa. Największym jednak błędem jest umieszczanie pokarmu dla ptaków w miejscach łatwo dostępnych. Wraz z ornitologami apelujemy więc: mądrze dokarmiajmy ptaki i pamiętajmy o ciągle aktualnej zasadzie: po pierwsze nie szkodzić. Dokarmiajmy,ale z głową.

Tego wpisu nie można komentować