Jaki kierunek studiów wybrać?

Im bliżej wyboru uczelni, tym częściej pojawia się w głowie to pytanie. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji.  Jak zatem dobrze wybrać? Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi, jednak wiedzę na temat kierunków i uczelni musisz zdobyć samodzielnie. Podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej muszą być Twoje zainteresowania i preferencje. A co jeszcze?

Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania.

Sprawdź specjalizacje na interesujących Cię kierunkach i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów. Wszystkie te informacje znajdziesz w Internecie, na stronach uczelni.

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach.

Na przykład grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Pamiętaj, że rodzaj uczelni wpływa na program studiów i propozycję zajęć, dlatego przed wyborem, sprawdź dokładnie, który kierunek jest bliższym Twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Dni otwarte na uczelniach, informatory i internet:  strony www uczelni, fora dyskusyjne oraz uczelniane to podstawowe źródła informacji o uczelniach, korzystaj z nich!

Na stronach szkół znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. To wskazówka dla Ciebie, gdzie możesz pracować po danym kierunku studiów oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz – przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co Cię interesuje. Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.

Czy uczelnia, którą wybrałeś jest dobra?

Z Internetu możesz wiele dowiedzieć się o kondycji szkół o których myślisz. Rankingi i artykuły mogą okazać się cennym zbiorem informacji na temat interesujących Cię uczelni. Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów – oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą Ci do sprawdzenia, czy uczelnia nie miała lub nie ma kłopotów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana szkoła jest wiarygodna sprawdź na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy uczelnia jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.

Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu.

To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni – bierz udział w jej wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła. Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia np. przez odbywanie praktyk lub stażów. To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

Tego wpisu nie można komentować