Komórka zda mature?

Kto z nas nie ma problemów z matematyką i liczeniem? Setki wzorów, praw i reguł, które potrafią spędzić sen z oczu ucznia czy studenta. 14 maja ok. 87 tys. maturzystów czeka ostateczny sprawdzian. Czy koszmar zwany liczeniem kiedyś się skończy?

Młodzi naukowcy z Polski (student Grzegorz Gałuszka i doktorant Piotr Jurgaś) prawdopodobnie odkryli receptę na matematyczne bolączki. Stworzyli pierwszy na świecie system wspomagający rozwiązywanie zadań z matematyki przez Internet. Wystarczą mu dwie sekundy aby rozwiązać (rozpisać!) równanie, wyznaczyć pochodną czy narysować wykres kilku funkcji! Dzisiaj (6 dni przed maturą z matematyki) rozpoczęli bezpłatne udostępnianie wersji kalkulatora Poolicz na telefony komórkowe!

Poolicz na „komórkach” posiada pełną funkcjonalność serwisu internetowego (po wpisaniu zadania dostajemy rozwiązanie „krok po kroku” – w dodatku nie musimy się domyślać gdzie jest ułamek, a gdzie pierwiastek czy macierz).

Możemy również skorzystać z bazy wzorów (minitablice matematyczne), w których wystarczy wpisać interesujące nas wartości a Poolicz zajmie się resztą podając rozwiązanie! Program jest bezpłatny – wystarczy pobrać go ze strony www.sciaga.pl/kalkulator i za pomocą kabla, podczerwieni czy Bluetooth (w zależności od możliwości telefonu) zainstalować go w swoim telefonie (musi on obsługiwać MIDP 2.0 i CLDC 1.1 oraz mieć dostęp do internetu – np. GPRS).

Twórcy Poolicz chcą być dla matematyki tym, czym Google jest dla treści.

Ujarzmienie matematyki oraz oddanie jej w ręce „zwykłych” ludzi jest dla nich wyzwaniem. Jedno trzeba przyznać – stworzona technologia, która jest znana dopiero od pół roku, zdobyła już prestiżową nagrodę, wiele wyróżnień oraz wiernych użytkowników – o czym świadczą statystyki serwisu (ponad 30 tys. użytkowników i prawie 1 milion liczeń).

Czy zatem komórki z Poolicz pojawią się na lekcji jako alternatywa drogich kalkulatorów naukowych? Czy staną się one narzędziem edukacyjnym czy superściągą? Jak wygląda przyszłość matematyki? Czy Poolicz rozwiąże problem matematyki? Czy możliwa jest „komórkowa” matura? Co jeszcze zaserwują nam twórcy oprogramowania? Na razie zgodnie mówią, że to jeszcze nie koniec.

Tego wpisu nie można komentować