Matura 2007 – odpowiedzi

Wczoraj pół miliona maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Z jakimi pytaniami musieli sobie poradzić? Już teraz możecie sprawdzić jakie były prawidłowe odpowiedzi. Wyniki znajdziecie na stronie CKE: kliknij tu

Poziom podstawowy

Na poziomie podstawowym uczniowie mieli do wyboru dwa tematy wypracowań:

Pierwszy dotyczył męczeństwa młodzieży polskiej na podstawie III części „Dziadów” Adama Mickiewicza i zawartej tam opowieści Żegoty o ziarnie.

W drugim należało porównać sposoby przedstawienia matek i ich relacji z dzieckiem w powieściach: „Granica” Zofii Nałkowskiej i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Dodatkowo wszyscy uczniowie mieli zinterpretować tekst autorstwa Barbary Skargi na temat obywatelstwa.

Poziom rozszerzony

Uczniowie, którzy pisali prace na poziomie rozszerzonym, mieli wybór pomiędzy tematem związanym ze sposobami przedstawienia miasta w „Pani Bovary” Gustawa Flauberta i „Republiki marzeń” Brunona Schulza. Mogli także zinterpretować sposób przedstawienia ojczyzny w wierszu Tomasza Różyckiego pt. „12 stacji”, nawiązując do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Dodatkowo wszyscy uczniowie na tym poziomie mieli do opracowania tekst na temat dziennikarstwa współczesnego i dawnego.

Rozpoczęty o godzinie 9.00 egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tym roku po raz pierwszy maturzyści zdają egzamin tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie. W latach ubiegłych wszyscy musieli zdawać egzamin na poziomie podstawowym, dopiero potem chętni mogli przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym. 89 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym; 11 proc. wybrało poziom rozszerzony.

źródło: CKE, Gazeta.pl

Tego wpisu nie można komentować