Nauka wieczorową porą

Badania wykazały, że w godzinach popołudniowo-wieczornych mózg najchętniej przyswaja wiadomości.

Prof. Wydziału Psychologii UW, Wanda Ciarkowska, uważa, że właśnie późnym popołudniem są najlepiej przyswajane informacje, które magazynują się w pamięci długotrwałej.

Prof. Ciarkowska zajmuje się stosunkowo młodą dziedziną psychologii – chronopsychologią, która bada cyklicznie powtarzające się zmiany w procesach psychicznych i psychofizjologicznych.

Badania pani profesor dotyczyły znalezienia pory dnia, w której organizm człowieka jest w stanie najefektywniej przyswoić informacje i przenieść do pamięci długotrwałej, która jest odpowiedzialna m.in. za wiedzę potrzebną w radzeniu sobie w życiu.

Okazało się, że w brew pozorom godziny poranne nie sprzyjają efektywnej wydajności intelektualnej. Co więcej, na to, że organizm najchętniej „uczy się” wieczorem nie ma też wpływu chronotyp, do jakiego należy dana osoba (tzw „skowronek” i „sowa”).

Jako ciekawostkę podajemy, że Polacy  wyróżniają się na tle Europejczyków. Otóż w Polsce mężczyźni wykazują silniejszą niż kobiety tendencję do aktywności porannej. Nie wiadomo tylko, czy jest to wynik cech osobniczych, istniejących schorzeń, czy przystosowania społecznego.

Źródło: PAP

Tego wpisu nie można komentować