Religia do średniej

Od września religia będzie wliczana do średniej z przedmiotów. Takie rozporządzenie ma podpisać do końca czerwca Roman Giertych.

Swoją decyzję minister ogłosił wczoraj na spotkaniu dyrektorów Wydziałów Katechetycznych wszystkich diecezji w Warszawie. – Jeżeli już uczeń chodzi na religię, niech traktuje ten przedmiot poważnie – tłumaczył na konferencji prasowej.

Lekcje religii nie są w polskich szkołach obowiązkowe. Dla uczniów niezainteresowanych szkoły mogą organizować zajęcia z etyki. Niewiele jednak się na to zdecydowało – tylko 353 szkoły. W pozostałych ponad 32 tysiącach szkół nie ma alternatywy dla tych, którzy nie chodzą na religię.

Pomysł wliczania religii do średniej wysunął w 2006 r. bp Stanisław Wielgus, ówczesny współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Zaproponował także, aby wszyscy uczniowie, którzy nie chodzą na lekcje religii, mieli obowiązkowe zajęcia z etyki oraz aby religia była przedmiotem do wyboru na maturze.

Z tej propozycji MEN wziął tylko średnią. Wg zapowiedzi Giertycha religia wejdzie do przedmiotów maturalnych dopiero w 2010 r. A o obowiązkowych lekcjach etyki nie ma na razie mowy.

Ocena z religii na świadectwie może podnieść średnią, ale nie zwiększy szans np. przy wyborze studiów. Bo podczas rekrutacji uczelnie biorą pod uwagę wyniki z konkretnych przedmiotów, a nie całą średnią.

Projekt nowego rozporządzenia MEN jest na stronie internetowej resortu.

źródło: Gazeta.pl

Tego wpisu nie można komentować